Електронний рецепт – електронний медичний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) на підставі внесених медичних записів про стан здоровʼя пацієнта та містить призначення лікаря пацієнтові на певний лікарський засіб.

 Діюча речовина (активний фармацевтичний інгредієнт, лікарська речовина, субстанція) – будь-яка речовина чи суміш речовин, що використовується у виробництві лікарського засобу і під час цього використання стає його активним інгредієнтом.

Саме діюча речовина діє на організм людини. У складі лікарських засобів діючі речовини застосовують для лікування, діагностики чи профілактики захворювання, для догляду, обробки та полегшення симптомів.

Міжнародна непатентована назва (МНН) – унікальне найменування діючої речовини лікарського засобу, рекомендоване Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Саме міжнародним непатентованим назвам діючих речовин присвоюються міжнародні АТХ-коди, за якими ми підбираємо аналоги до лікарських засобів.

Передумови та дії лікаря для формування е-рецепта

Для виписки е-рецепта через МІС, лікарю необхідно здійснити наступні кроки:

Реєстрація е-рецепта

Виписка рецепта здійснюється українською мовою. При виписці електронного рецепта лікар має заповнити наступні поля:

Електронний рецепт виписується на лікарський засіб, який складається зі всіх МНН.

Комбіновані лікарські засоби будуть виписані таким же способом як і монопрепарати.

Заповнення плану лікування для виписки е-рецепта залежить від медичної програми.

Стврорення плану лікування на антибактеріальні препарати є опційним та здійснюється на розсуд лікаря.

При виписці е-рецепта (обов’язково для антибіотика), лікар друкує інформаційну довідку, яка також завіряється печаткою та підписом лікаря. 

Здійснювати призначення та виписувати е-рецепт має саме лікуючий лікар.

Електронний рецепт не може бути виписаний на декілька препаратів з однією МНН

Для того, щоб лікарю виписати рецепт на комбінований лікарський засіб, що містить дві та більше діючі речовини, при внесенні даних про лікарський засіб необхідно врахувати всі МНН (діючі речовини), що входять до складу препарату.

Пробну дозу антибіотика можна отримати також за електронним рецептом. Лікарю необхідно вказати потрібне дозування та кількість препарату. Якщо негативна реакція на препарат відсутня, лікар може виписати рецепт відповідно до курсу лікування.

Скасування/відкликання  рецепта можливе уразі виявлення помилок, як у лікаря, так і у фармацевта, що здійснює відпуск по рецепту.

Лікар стаціонару може виписати рецепт на курс лікування, що не перевищує 90 днів.

Термін дії такого рецепта – один місяць (30 календарних днів). Пацієнт може одразу купити ліки на весь курс лікування впродовж місяця з моменту виписки рецепта. 

Для продовження курсу лікування та виписування нового рецепту, пацієнт повинен буде звернутися до лікаря повторно (або до лікаря стаціонару, в якого він проходив лікування, або ж до лікаря первинної ланки).

При ургентному стані/якщо пацієнт перебуває у реанімації та потребує рецептурних лікарських засобів, які необхідно придбати в аптеці, лікар повинен виписати рецепт. Разом з тим, слід не забувати про те, що в рамках Програми медичних гарантій, лікарські засоби повинні надаватися пацієнту безоплатно.

Для неідентифікованих пацієнтів, що потрапляють до стаціонару без свідомості та без наявних документів антибіотики мають надаватися в рамках гарантованого пакета за договором з НСЗУ.

Алгоритм прорахунку діючої речовини

Приклад прорахунку препарату за двома діючими речовинами з однаковими одиницями виміру


Мал. 1- Інсумам Комб 25 (Приклад)

Інсуман Комб 25® (Інсуман Комб 25 суспензія по 100 МО/мл картридж для ОптиПен Про1 по 3 мл).

Є двофазною суспензією ізофан-інсуліну, що містить 25 % розчинного інсуліну і 75 % кристалічного протамін-інсуліну.

Наприклад, 52 МО препарату – добова доза пацієнта.

Препарат містить 100 МО/мл, прораховуємо добову дозу кожної діючої речовини окремо (в 1 мл препарату):